Translation in progress
Smurfit Kappa Packaging
Smurfit Kappa Packaging je největším evropským výrobcem a prodejcem kartónových obalů, vlnité lepenky a papíru. Své výrobky dodává podnik nejen na tuzemský trh, ale významná část produkce je vyvážena do zahraničí. U finálních výrobků, tj. obalů je prakticky celá produkce vyráběna na zakázku podle podmínek kontraktů s odběratelem. Podnik je organizačně členěn na divize a střediska. Informační systém v podniku pravidelně a úspěšně prochází náročnými audity.
Struktura MAGIS CB
Systém MAGIS je v podniku využíván od roku 1994. Od té doby prošel postupnými inovacemi, z nichž poslední byla implementace verze "UniPaaS 2010" v roce 2010. Systém MAGIS zajišťuje v podniku podporu pro řízení a rozhodování v následujících oblastech:
- Zásobování, skladování, skladové manipulace
- Nákup
- Prodej, řízení obchodního případu
- Plánování a řízení výroby
- Finanční operace, billing
- Rozhraní na řídící systémy strojů a linky (válečkové dráhy)
- Rozbory a analýzy (Manažerský systém).
- Kontrolu a řízení jakosti
Aplikace zajišťuje průběžné a přehledné sledování a řízení obchodního případu (zakázky) během celé doby zpracování: cenová nabídka - obchodní smlouva – technologická příprava a předběžná kalkulace nákladů (ceny) – předání do výroby – plánování výroby (rezervace kapacity a času zpracovatelských strojů) - monitoring výroby - odvedení hotové výroby do expedice – zpracování dokladů pro odběratele (dodací listy) - expedice - fakturace. Následuje vyhodnocení zakázky a vyhodnocení úhrad spojených se zakázkou. Veškeré transakce jsou průběžně (on-line) účtovány na základě přednastavených účetních předpisů.
V průběhu procesu "zakázky" je průběžně sledováno zajištění zdrojů pro realizaci zakázky, tj. především dostupnost základního materiálu a výrobní kapacity zpracovatelských strojů.
Pro komplexní hodnocení činností podniku především na úrovni top-managementu systém poskytuje výkonné nástroje kategorie MIS (Manažerský Informační Systém). Analýzy a rozbory jsou zaměřeny především na prodej a ekonomické výsledky. Aplikace generuje denní rozbor o profitabilitě výroby - tzv. Daily Mirror.
Přímé řízení skladových operací v paletizovaném skladu umožňuje implementace aplikace MAGIS CB na mobilních a vozíkových terminálech (Motorola). Terminály jsou připojeny do systému bezdrátově pomocí RF-sítě. Umožňují získávat okamžitý přehled o dodávkách materiálu pro konkrétní zakázku. Toto umožňuje dispečerovi okamžitě reagovat na problém v zásobování a změnit včas plán. Inovovaný modul Operativní plánování (implementace zahájena ve 4.Q. 2002) řeší plánování zpracovatelských strojů a poskytuje nástroje pro minimalizaci časových ztrát.
Systém jako celek přestavuje pro podnik integrovaný a výkonný nástroj řízení od nejnižší úrovně řízení výrobního procesu po vrcholová účetní zpracování a rozbory.
Další podrobnosti o aplikaci MAGIS CB jsou uvedeny zde ...
Translation in progress
Nová verze aplikace MAGIS PRO byla v roce 2009 implementována ve firmě FEMONT Opava spol. s r.o., která se zabývá výrobou a montážemi montovaných hal a ocelových kontrukcí.
Společnost FEMONT OPAVA s.r.o. (www.femont.cz) se zabývá výrobou a montážemi ocelových konstrukcí a hal. Převážnou část produkce tvoří montované haly, které jsou určeny pro průmyslové účely, supermarkety, autosalóny, čerpací stanice pohonných hmot a další použití. Základem výrobního programu společnosti jsou lehké montované ocelové haly systému VEDE.
Firma má vlastní projekční kancelář pro zpracovávání projektové a výrobní dokumentace. Realizuje ve vlastních výrobních provozech výrobu ocelových částí konstrukcí, dále pak dodává a kompletuje stavbu s využitím pomocí nakupovaných dílů (okna, dveře, opláštění apod. …).
Aplikace MAGIS PRO ve společnosti Femont byla v dřívějším období využívána pouze pro zpracování finančních a účetních informací, zásobování a mzdovou agendu. V roce 2008 byl podnikový systém doplněn o aplikaci (modul) pro „MAGIS - Řízení zakázky“, která řídí a monitoruje proces přípravy realizace zakázky od přijetí požadavku po předání stavby. Největší důraz je kladen na sledování výroby ocelové konstrukce a jejich součástí – dílů.
Obchod
Aplikace eviduje obchodní smlouvy a požadavky odběratelů a jejich stavy (stav schválení, stav plnění, změny). jako položky objednávek jsou uváděny jednotlivé části stvby (nakupované části, vyráběné části) včetně ocelových konstrukcí. Na základě objednávek (resp. vyráběných částí - ocelových konstrukcí) je sestavován a průběžně aktualizován obchodní plán - resp. naplněnost výroby. Plánování i plnění plánu je sledováno v hmotnostních jednotkách (tuna) podle jednotlivých zakázek.
Konstrukční příprava a výroba
Průběh realizace zakázky, pokud jde o vyráběné položky objednávek (tj. obvykle ocelové konstrukce a jejich části), je sledován detailně podle jednotlivých vyráběných dílů - částí konstrukcí.
Jsou sledovány následující kroky procesu realizace zakázky:
-
potvrzení realizace obchodem,
-
konstrukční příprava a předání do výroby,
-
převzetí výrobou a postup výrobní realizace,
-
odvedení dílů do expedičního skladu a expedice na stavbu,
-
stavební realizace.
Průběh zakázky je sledován po jednotlivých dílech konstrukce tak, jak jsou tyto rozkresleny v rámci konstrukční přípravy.
Součástí aplikace je vazba na Autocad. Z aplikace AutoCad jsou importovány seznamy dílů a jejich detailní specifikace včetně počtu a hmotnosti dílů a hlavně detailní rozpisky materiálu pro každý díl. Toto umožňuje provádět automatický odpis materiálu ze skladu materiálu po odvedení výroby.
Výkony pracovníků ve výrobě jsou sledovány pomocí výrobního terminálu, resp. s využitím osobního identifikačního čipu je identifikováno zahájení práce pracovníka na zakázce a také ukončení práce na zakázce (režim měření výkonů "Start - Stop"). Výsledkem je mimo jiné detailní výkaz pracovníka s dopadem na odměňování.
Dalším podstatným výstupem procesu zpracování zakázky je průběžné sledování naběhlých nákladů na zakázku (výkony výroby, materiál, kooperace, nakupované díly) a po vyúčtování odběrateli rovněž vyhodnocení ziskovosti zakázky.
Workflow
Aplikace řeší komunikaci mezi jednotlivými útvary. O změnách stavů zakázky i jiných významných událostech v systému jsou informováni vybraní uživatelé pomocí systému řízení událostí, který je součástí workflow zakázky.
Informace o změnách (revizích) v zakázce jsou také podstatnou součástí procesu zpracování zakázky, jelikož tyto změny nastávají velice časo i v průběhu celé akce. Informace o změnách jsou směrovány rovněž jako významné události na určené uživatele.
Informace pro management
Aplikace poskytuje průběžné informace o plněních a rozpracovanosti jednotlivých zakázek a dále souhrnné informace o naplněnosti a rozpracovanosti výroby v podniku obecně. Stav rozpracovanosti je hodnocen v daném případě v hmotnostních jednotkách.
Hlavní přednosti a přínosy softwarové aplikace
- Průhledná obchodní evidence a přesný přehled o postupné realizaci obchodního případu.
- Obchodní plán sestavený z objednávek a poptávek.
- Konstrukční příprava a příprava výrobní dokumentace. Značné zjednodušení odpisování materiálu ze skladů.
- Detailní monitoring procesu zpracování zakázky po ose obchod – konstrukce – výroba- zajištění kooperací a nákupu materiálu – expedice – stavební realizace.
- Zjednodušení nákladových kalkulací na realizaci zakázky.
- Provázanost výrobní, obchodní evidence a účetní evidence.
- Přehled pro management o naplněnosti výroby a rozpracovanosti zakázek.
- Podpora procesů podle zásad řízení jakosti dle ISO 9000.
Charakteristika firmy
Firma MAGMA Servis, a.s. působí v oblasti služeb. Provádí dodávky a montáže složitých technologických celku a dále servis těchto technologických celku. Hlavním odběratelem firmy je IVAX Pharmaceutical s.r.o. (bývalá Galena a.s.). Firma MAGMA Servis a.s. má v současnosti cca 150 pracovníku.
V současné době firma poskytuje své služby odběratelům v provozech:
- Chemických
- Farmaceutických
- Potravinářských
- Strojírenských
- Čistíren odpadních vod
- Ekologizace tepelných zdrojů
Veškerá činnost firmy je podchycena v rámci evidence zakázek, tj. jednotlivých akcí. Opakující se činnosti menšího rozsahu jsou evidovány jako celoroční zakázky. V rámci ekonomického zpracování a firemní administrativy je velký důraz kladen na přesné a věrohodné zpracování zakázek a jejich ekonomickou rozvahu (srovnání nákladu a výnosu každé zakázky).
Struktura systému MAGIS
Struktura systému je v této instalaci následující:
- Účetnictví a výkaznictví, majetek.
- Finanční účetnictví.
- Mzdy - mzdová a personální evidence.
- Zásobování materiálem.
- Servis, tj. řízení údržby strojů a zařízení pro třetí strany.
Systém MAGIS je zde založen na typových řešeních (modulech) systému MAGIS. Modul Servis je založen rovněž na typových modelech MAGIS (moduly Služby a Řízení údržby), avšak se poměrně rozsálhlými úpravami, díky nimž apliakace odpovídá procesům řízení zakázky v rámci MAGMA.
Modul Servis pokrývá evidenci jednotlivých akcí (tj. zakázek) na realizaci služeb, a to od zahájení zakázky po vyúčtování odběrateli. Poskytuje informace pro odměňování pracovníku, které je postaveno na mimo jiné i na výpočtu ziskovosti zakázek.
V minulosti firma vedla jednoduché účetnictví. Které bylo při transformaci na a.s. nahrazeno podvojným. Pro uživatele systému MAGIS to znamenalo pouze výměnu účetního modulu a změnu některých nastavení. Veškerá ostatní zpracování zůstala beze změny.
Provoz systému MAGIS
Prvá verze aplikace byla implementována počátkem roku 1998. Základní stavebním kamenem je modul Servis, což je zakázkový systém evidující veškeré poskytované služby, prodané výrobky a zboží a související náklady. Prvá implementace byla ještě na bázi starší verze MAGIS V5, která byla určena pro textová uživatelská rozhraní (systém DOS nebo unixové terminály). V dalším období byla aplikace postupně aktualizována až na současnou verzi MAGIS V9.
Každá servisní činnost musí být ve firmě podchycena v systému pod zakázkou. Menší akce jsou evidovány pod některou z celoročně otevřených zakázek.
Zakázka má (kromě jiných údajů) definován začátek a konec, odběratele a plánovaný rozpočet. Na zakázku jsou evidovány veškeré vydané materiály (automaticky zajišťuje Zásobování), provedené kooperace (vazba na přijaté faktury) a provedené vlastní výkony (vazba na Mzdy). V rámci pravidelného nebo nárazového vyúčtování zakázky jsou provedené práce a materiál vyúčtovány (fakturovány) odběrateli, tj. dílčí nebo závěrečné vyúčtování zakázky.
Základním údajem pro zjištění evidenci všech naběhlých nákladu je účetní konto zakázky přirazené ke každé akci při jejím otevření (a standardně shodné se zakázkou).
Vyúčtování (fakturaci) zajišťuje modul Servis na základe evidovaných nákladových položek (materiál, kooperace, práce – tj. vlastní výkony) opatřených prodejní cenou a dále na základě předem nastavených pravidel pro vyúčtování. Cílem je maximální automatizace procesu fakturace (automatizovaný billing systém s minimálními zásahy uživatele ).
Po uzavření akce (zakázky) nebo i v jejím průběhu je možné sledovat a srovnávat naběhlé náklady zakázky s fakturované částky, tj. jsou prováděny kalkulace profitability zakázek. Výsledky kalkulace jsou mimo jiné podkladem pro odměňování servisních pracovníků.
Schema aplikace v podniku
Výhody implementace MAGIS PRO
- Přesná evidence servisních činností. Přesně podchycené naběhlé náklady včetně vazeb na provtní evidenci těchto nákladů.
- Automatizace vyúčtování servisních prací vůči odběratelům podle nastavených pravidel. Kontrolní systém ("je vše správně vyúčtováno ?").
- Aplikace dovoluje přesný a okamžitý přehled o jednotlivých profitabilitě zakázek.
Z pohledu managementu podniku implementace systému MAGIS umožňuje především průběžné sledování a vyhodnocování jednotlivých akcí firmy s minimálním administrativním aparátem. Veškeré doklady jsou automaticky propojeny na ekonomický systém a účtovány. Systém splňuje představy vedení firmy týkající se informační podpory všech hlavních činností.
Translation in progress
Výroba sendvičových panelů a prvků pro dřevostavby NOVATOP
Podnik Agrop Nova a.s. je jedním z největších evropských výrobců vícevrstvé masívní desky – biodesky (SWP – Solid Wood Panel). Dále pak vyrábí pod svou vlastní novou značkou NOVATOP dřevěné sendvičové panely pro použití ve stavebnictví (dřevostavby) a také další výrobky ze dřeva, pro které je biodeska základní komponentou.
Aplikace MAGIS PRO byla implementována v podniku pro řízení obchodních, výrobních a zásobovacích procesů, řízení vztahů se zákazníky a pro vedení účetnictví. V případě montovaných sendvičových panelů aplikace podporuje detailně celý výrobní proces včetně značení jednotlivých dílů panelů a značení panelů jako hotových výrobků.
Sendvičové panely
Panely jsou výrobky, kde základním vstupním materiálem (resp. polotovarem) je biodeska příslušných rozměrů a dále pak sada dílů (žebra, výztuhy) individuálních rozměrů vyráběných rovněž ze dřeva. Veškeré díly vzhledem k individuálním rozměrům jsou vyráběny na zakázku, výroba na sklad nepřipadá v úvahu. Biodeska naproti tomu je obvykle vyrobena předem a využívá se pro výrobu panelu tedy skladová zásoba tohoto polotovaru.
Aplikace MAGIS PRO v podniku umožňuje sledovat potřebu dílů, jejich dostupnost ve výrobním meziskladu a podporuje kompletaci při montáži finálního panelu. Jednotlivé díly panelů jsou (podle kusovníkového rozpadu) evidovány systémem a jsou v procesu výroby označeny jedinečnými výrobními čísly. Aplikace pro tento účel vytváří identifikační lístky obsahující bar-code, které korespondují s výkresovou dokumentací panelu. Vyrobené díly jsou evidovány ve výrobním meziskladu. Po ukončení kompletace (montáže) panelu z dílů je proveden automatický odpis dílů z meziskladu dílů.
Aplikace umožňuje identifikovat každý jednotlivý vyrobený panel pomocí unikátního výrobního čísla, tiskne pro každý panel identifikační list panelu. Přesnost výroby i přesnost identifikace panelu, dále pak přesné dodání konkrétního panelu na stavbu v určený den a v předem stanoveném pořadí vyskládání panelů na paletě jsou naprosto zásadní požadavky zákazníka, které ovlivňují úspěch celé zakázky.
Výrobní číslo panelu je navíc využíváno i pro detailní sledování výrobního procesu při kontrole kvality. Pomocí kamerového systému je např. snímána operace lepení jako doklad pro dodržení výrobního postupu.
Z hlediska organizace výroby je výroba panelů typickou zakázkovou výrobou řízenou požadavky zákazníka a s atypickými výrobky. Většina vstupních komponentů je zajišťována systémem just-in-time.
Řezivo, výroba SWP- biodesky
Aplikace podporuje evidenci základní vstupní suroviny pro výrobu panelů i biodesky, tj. balíků řeziva. Veškeré nakoupené řezivo je vyskládáno do balíků, které jsou přesně identifikovány a evidovány podle typu dřeviny, kvality a rozměrů. Jsou podchyceny veškeré pohyby řeziva v podniku (proložení, sušení, výdej do výroby). K usnadnění evidence je opět využíván bar-code umístěný na identifikačním lístku každého balíku, který je snímán pomocí mobilního terminálu.
Řezivo je základní vstupní surovinou jednak pro veškeré komponenty (díly) panelů a hlavně pak pro biodesky. Tyto již představují složený výrobek, který je jednak dodáván jako finální výrobek odběratelům, jednak slouží pro výrobu stavebních panelů NOVATOP.
Aplikace MAGIS PRO podporuje uvedené skladové manipulace, umožňuje sledovat výrobní proces při výrobě dílů a biodesky a podporuje plánování výrobního procesu. Výrobní proces je podporován včetně určitých odlišností od klasické (řekněme strojírenské) výroby, kdy v daném případě nelze zcela přesně a do detailů definovat materiálovou normu a kusovníkový rozpad.
Aplikace umožňuje naplánovat výrobu dílů pro biodesky a výrobu samotné biodesky od výdeje řeziva z komory sušárny po zabalení cílového výrobku. Rovněž umožňuje sledovat detailně odvádění výroby a evidenci vyrobených polotovarů na výrobním meziskladu.
Aplikace zpracovává kalkulace výtěžností řeziva, které jsou jedním ze základních kontrolních kriterií výrobního procesu.
Rekapitulace hlavních podporovaných procesů
- Evidence skladů řeziva s využitím bar-code a mobilních terminálů (balíky řeziva dle dřevin a kvalit).
- Obchodní evidence, evidence objednávek odběratelů. Smlouvy. Sledování realizace.
- Evidence výroby vícevrstvé desky (biodeska), evidence výrobních operací, denní dílenský plán výroby.
- Evidence výrobních meziskladů ve vazbě na odvádění výrobních operací a normy spotřeby (technologie). Automatizace evidence spotřeby polotovarů při výrobě vícevrstvé desky podle technologických norem.
- Zadání výroby podle naplnění komor sušárny. Výrobní plán. Spotřeba řeziva podle balíků řeziva.
- Výroba dřevěných panelů (pro dřevostavby) – složený výrobek, evidence dílů, spotřeba dílů.
- Kalkulace nákladů výrobku. Uzávěrka výroby (m3, ks, m2).
- Značení hotové výroby identifikačními listy výrobku, identifikační list palety. Paletizace. Využití bar-code.
- Sledování výtěžností (dle zakázek, dle období, … ).
Hlavní přednosti softwarové aplikace
- Průhledná obchodní evidence a přehled o aktivitě odběratelů.
- Automatizace přípravy výroby a podpora pro dispečerské sledování výrobního procesu.
- Příprava výrobní dokumentace.
- Zjednodušení nákladových kalkulací na výrobu atypického výrobku.
- Přesná evidence materiálu (řeziva), přesný přehled o rozpracované výrobě podle jednotlivých polotovarů.
- Denní uzávěrka rozpracované výroby podle polotovarů.
- Přesná evidence dílů pro montáž panelu, jednoduché ověření dostupnosti dílů, zjednodušení procesu montáže panelů.
- Aplikace poskytuje podporu pro přesné dodání výrobků (panelů) k montáži na stavbu podle plánu pokládky.
- Provázanost výrobní a obchodní evidence na finanční a účetní evidenci.
Vzorové obrazovky aplikace
Translation in progress
Charakteristika firmy
Firma Strojírna Vehovský s.r.o. je menší strojírenská firma, která se orientuje na zakázkovou strojírenskou výrobu. Firma vyrábí dílce pro stálé zahraniční odběratele. Výroba je realizována na moderním strojním vybavení - CNC strojích : hrotových soustruzích, svislých CNC obráběcích centrech apod.
Veškerý provoz je místně soustředěn do jednoho centra, kde se nachází výrobní zařízení, sklady i administrativa a management společnosti. Firma dnes zaměstnává přibližně 50 pracovníků.
Pro firmu uvedené činnosti představují poměrně velké množství menších zakázek. Část zakázek představují požadavky na opakovatelné výrobky.
O nasazení systému MAGIS Lite bylo managementem podniku rozhodnuto především z důvodu najít vhodné nástroje pro podporu prosté výrobní evidence a především pro plánování a rozvrhování práce. Bez takovéhoto nástroje by bylo pro pracovníky firmy již obtížné zajistit plynulost výroby a seriózní potvrzování termínů zakázek.
Nasazení aplikace MAGIS ve firmě
S nasazením systému MAGIS Lite bylo rozhodnuto v roce 2003, a to v rozsahu 5-ti pracovní stanic. Instalované funkční celky aplikace byly následující :
- Účetnictví a výkaznictví včetně evidence majetku.
- Fakturace hotové výroby.
- Skladová evidence, nákup materiálu (logistika).
- Mzdy - mzdová a personální evidence.
- Řízení a plánování výroby.
Implementace systému byla založena na cenově přístupném typovém řešení MAGIS Lite, které je určeno právě pro menší firmy.
Takovéto menší implementace mívají některá svá specifika :
- Dělba práce v podniku není tak výrazná jako u větších podniků obdobného zaměření, pracovníci zastávají většinou více funkcí. Toto klade značné nároky na efektivní podporu ze strany softwarové aplikace.
- Tyto firmy kladou důraz na pružnost a schopnost vyrobit na dané technologii prakticky cokoliv co je zákazníkem požadováno.
- Aplikace musí být pro menší počet uživatelů cenově příznivá při zachování poměrně bohatého funkčního vybavení. Přitom celé softwarové řešení musí být provozně spolehlivé a pro uživatele jednoduše zvládnutelné. Tyto firmy nemívají žádného vlastního IT specialistu.
Systém MAGIS Lite, který je modifikací komplexního řešení MAGIS PRO, je přizpůsoben právě k takovémuto použití.
Provoz systému MAGIS Lite
Uživateli systému v počátcích využívání byli účetní, pomocná účetní, nákupčí, vedoucí výroby (dispečer) - současně obchodník a dva mistři střídající se po jednom na směny. Občasným uživatelem je vlastník firmy. postupně s rozvojem společnosti se počet uživatelů rozšiřoval, aplikace MAGIS Lite byla rozšířena na řešení MAGIS PRO. V současné době je v systému registrováno 15 uživatelů.
Každá činnost (akce) ve firmě je podchycena standardně zakázkou. Zakázka se vztahuje k určitému konkrétnímu požadavku zákazníka - objednávce. Evidencí zakázek je pověřen vedoucí výroby, který je v jedné osobě technologem, plánovačem výroby (dispečerem). Systém MAGIS mu poskytuje nástroje pro přesnou evidenci zakázek, technologickou přípravu zakázek včetně zpracování úplné technologické dokumentace, naplánování zakázek do výroby s ohledem na kapacitní možnosti výrobních prostředků a předání zakázky do výroby, tj.předání mistrovi se stanovenými termíny jednotlivých operací.
Podklady týkající se materiálových nároků zakázky jsou předávány do skladu a mohou sloužit jako podklad pro nákup materiálu. Systém toto umožňuje předat automaticky na základě vyhodnocení materiálových norem.
Firma se základním materiálem většinou předzásobuje, což je jedna z podporovaných metod řízení nákupu v rámci MAGIS Lite.
Mistr (nyní je jeden na každou směnu) je odpovědný za řízení práce na dílně. Pomocí nástrojů systému MAGIS zadává předepsané operace na pracoviště a konkrétnímu pracovníkovi. K tomu systém tiskne příslušné dokumenty (Pracovní lístek / Průvodka).
Odvádění provedení práce (odvedení operace) zajišťuje přímo pracovník na dílně (dělníci), který operaci provedl. V rámci odvedení práce jsou mimo jiné sledovány i údaje o kvalitě a případné zmetky (neshody).
Některé práce (operace) jsou zajišťovány v kooperaci s partnery, což je v systému MAGIS rovněž podporováno. Zajištění kooperací je podporováno pomocí různých nástrojů včetně nákupu „kooperací“.
Vedoucímu výroby (a TOP-managementu) systém poskytuje nástroje pro průběžné sledování průběhu zakázek (podle jednotlivých operací), o průběžném náběhu nákladů na zakázku jakož i celkové hodnocení zakázky z hlediska ekonomického a časového.
Po uzavření zakázky a vyexpedování zákazníkovi, nebo i v jejím průběhu, je možné sledovat a srovnávat naběhlé náklady zakázky s prodejní cenou a fakturovanými částkami. Na výrobní evidenci přímo navazuje zpracování skladového hospodářství včetně nákupu materiálu. Zde má obsluha k dispozici nástroje pro plánování nákupu podle nároků výroby.
Vyúčtování (fakturace) zakázky se promítá přímo do účetní evidence. V rámci účetní evidence lze pak provádět mimo jiné hodnověrné ekonomické vyhodnocení jednotlivých zakázek. Účetní evidence završuje celý systém zpracováním závazných výkazů a také klíčových ekonomických ukazatelů pro řízení firmy.
Ve firmě mají činnosti související s financemi a účetnictvím na starosti 2 pracovnice: účetní (současně zajišťuje finanční kontrolu) a pomocná účetní, která současně provádí fakturaci uzavřených zakázek odběratelům.
Přínosy aplikace MAGIS Lite
Z pohledu managementu podniku implementace systému MAGIS umožňuje především přehledné průběžné sledování a vyhodnocování jednotlivých zakázek firmy s minimálním administrativním aparátem. Umožňuje průhledně plánovat výrobní kapacity a ověřit smluvní termíny realizace zakázek před jejich potvrzením.
Aplikace podporuje možnost pružného hodnocení zákazníků z různých pohledů. Karta zákazníka poskytuje informace o odebraném množství, platební morálce i další záznamy pracovníků odpovědných za prodej.
Aplikace poskytuje uživatelské organizaci oporu při aplikování postupů řízení jakosti.
Příklady obrazovek aplikace
/obrazovky jsou z původní verze MAGIS Lite v8/
Požadavky na výrobu jsou zaznamenávány pomocí objektu výrobní zakázka.
Položky zakázek obsahují popis požadavku s odkazem na katalog výrobků (číslo položky).
Pro výrobky jsou před předáním do výroby zpracovány technologické postupy. Technologický postup obsahuje (mimo jiné) v daném případě především sled výrobních operací s definovanými parametry (časové normy) pro výpočet kapacitního plánu a údaje pro kalkulace nákladů na výrobek.
Technologický postup je automaticky přiřazen k položkám zakázky a tím jsou stanoveny základní parametry pro naplánování výroby : seznam operací a časy zpracování.
Předběžný kapacitní plán
Na základě evidovaných zakázek a dalších podkladů je vypočten předběžný plán kapacitního vytížení. Předběžný plán umožňuje kalkulovat i další požadavky na výrobu nad rámec již evidovaných požadavků – zakázek.
V tabulce výše je uvedeno vypočtené kapacitní vytížení pracovišť (dislokací) za zvolené období (v tomto případě 1.8.-1.10.), a to v hodinách a procentech. Plánování zohledňuje přepravní časy, souběžnost prováděných operací a další parametry.
Výrobní plán – termínování
Po schválení zakázek a předání do výroby jsou zařazeny příslušné operace do fronty výrobního plánu. V rámci výpočtu plánu jsou stanoveny termíny výroby s ohledem na kapacitní omezení pracovišť.
Příklad výrobního plánu (měsíční), který znázorňuje průběh zakázek přes vybrané pracoviště (GILDEMEISTER) je uveden níže.
Níže je uveden příklad znázornění kapacitního plánu znázorňujícího plánovací matici zakázka - pracoviště (dislokace),časová osa pro 14-ti denní plán.
Dispečer / plánovač má možnost ovlivnit pořadí ve vstupní frontě operací např. stanovením pořadí zakázek pro zpracování plánu (prioritou).
Podmínkou správné funkce plánovacího mechanismu je průběžné sledování plnění výrobních operací - nejlépe přímo u stroje v okamžiku, kdy jsou tyto provedeny. V rámci aplikce je zabudován modul MES (Manufacturing Execution System) pro sledování průběhu výroby (výrobních operací) v reálném čase.
Subcategories
Reference
Reference, typová řešení
V následujícíh odstavcích jsou popsány vybrané příklady řešení s využitím námi dodaných aplikací. Podrobnější seznam Vám zašleme na vyžádání. Pro některé vybrané projekty typových oborových řešení je Vám k dispozici podrobnější popis ve formě Případové studie. Tyto si můžete zobrazit v submenu pod Referencemi.
Products and Services
Products & Services
Data-Software spol. s.r.o. provides complex services in information technology. Our services are focused mainly on preparation and implementation of all kinds of application software and supporting its operation.